Słodowość

Słodowość piwa to jego naturalna słodycz odczuwalna na podniebieniu, pochodząca najczęściej od słodu jęczmiennego używanego w procesie warzenia. Jeśli po skosztowaniu piwa przychodzą ci na myśl skojarzenia ze smakiem świeżego chleba, zboża, ciasta lub biszkoptów, to prawdopodobnie trafnie rozpoznajesz słodowość. Słodowość często wpływa na pełnię i gładkość piwa, sprawiając, że smakuje aksamitnie i jest bardziej pijalne.

Cechy sensoryczne
Cechy sensoryczne

Owocowość

Owocowość piwa to wyraźny, przyjemny smak i aromat, który przypomina różnorodne owoce. Może pochodzić od drożdży używanych w procesie fermentacji lub dodatków owocowych. Owocowość może wystąpić zarówno w piwach słodowych jak i mocno nachmielonych. Najbardziej charakterystyczne naturalne owocowe nuty smakowe to: jabłka, gruszki, banany, jagody i owoce cytrusowe i tropikalne. Dla piw z dodatkiem soków owocowych zakres smaków jest jeszcze większy. Owocowość często wpływa na kompleksowość i odczucie orzeźwienia.

Goryczka

Goryczka piwa to wyrazisty, nierzadko cierpki smak, który odczuwasz na podniebieniu i tylnej części języka, pochodzący głównie od chmielu goryczkowego używanego w procesie warzenia. Goryczka balansuje słodycz słodu i nadaje piwu przyjemnie gorzki smak, który może kojarzyć się ze smakiem grejpfruta, skórki pomarańczowej, żywicy. Goryczka może minąć szybko ustępując pozostałym aromatom, albo trwać długo, nawet kilka minut.

Cechy sensoryczne
Cechy sensoryczne

Klarowność

Klarowność piwa to cecha sensoryczna odnosząca się do przejrzystości piwa i braku zmętnienia, którą można ocenić wizualnie. Klarowne piwo pozwala na wyraźne zobaczenie przez nie, bez widocznych cząsteczek zawieszonych w płynie. Klarowność jest wynikiem procesu warzenia, w tym filtracji, osadzania drożdży i ewentualnego klarowania piwa przy użyciu różnych technik. Nie we wszystkich stylach piwnych klarowność jest pożądana dlatego cecha ta nie powinna być wyznacznikiem jakości dowolnego piwa.

Nachmielenie

Nachmielenie piwa to cecha po której poznasz jak bardzo piwo zostało wzbogacone chmielem aromatycznym w procesie warzenia. Jeśli po skosztowaniu piwa wyczuwasz wyraźną goryczkę, po której pojawiają się dodatkowo aromaty cytrusów, sosny, kwiatów lub trawy, to masz do czynienia z piwem mocno nachmielonym. Poziom nachmielenia może również wpływać na rześkość piwa, sprawiając, że smakuje orzeźwiająco, a czasami wręcz kwaskowato.

Cechy sensoryczne
Cechy sensoryczne

Kwasowość

Kwasowość piwa ocenisz poprzez kwaśny smak, który odczuwasz na przedniej części języka i bokach ust. Pochodzi ona głównie od specyficznych rodzajów drożdży i bakterii używanych w procesie fermentacji. Kwasowość nadaje piwu charakterystyczne, rześkie i cierpkie nuty, które mogą przypominać smaki cytryn, zielonych jabłek, octu czy jogurtu. Piwa o wysokiej kwasowości najczęściej określane są jako świeże i orzeźwiające, czyniąc je idealnym wyborem na ciepłe dni.

Pijalność

Pijalność piwa to cecha, która sprawia, że piwo jest przyjemne i łatwe do picia. O wysokiej pijalności stanowi fakt, że możesz wypić większą objętość danego piwa niż innych w określonym przedziale czasowym. Cechy wpływające na wysoką pijalność to umiarkowanie wysycone, średnia lub niska zawartość alkoholu, delikatna goryczka i łagodny profil smakowy. Pijalne piwo zachęca do sięgania po kolejne łyki, nie powodując uczucia zmęczenia, przepełnienia ani dyskomfortu.

Cechy sensoryczne
Cechy sensoryczne

Gładkość

Gładkość piwa odnosi się do odczuć w ustach i ogólnej tekstury trunku podczas jego spożywania. Piwo o wysokiej gładkości charakteryzuje się aksamitną, pełną strukturą, która sprawia, że każdy łyk jest przyjemny i harmonijny. Brak chropowatości, odpowiednio zrównoważone nasycenie oraz subtelna kremowość to cechy, które definiują gładkie piwa. Gładkość podkreśla pełnię smaku i łagodność, co sprawia, że trunek delikatnie otula podniebienie, pozostawiając uczucie miękkości i przyjemności po każdym łyku.